GPS: 48.9040705, 21.4593696

Pre všetkých

SKVELÝ TIP NA VÝLET PRE VŠETKY VEKOVÉ KATEGÓRIE!

Ak radi spoznávate svetové unikáty, práve ste natrafili na jedno zo svetových „NAJ“. Najstaršie opálové bane na svete. Vydajte sa na dobrodružnú cestu za opálom, ktorý nosievali kráľovné a spoznajte domov unikátne sfarbeného drahokamu. Na ceste podzemím o dĺžke 1 km, kde sa spája história, povesti a legendy začína fascinujúci príbeh pokladu slovenských hôr. Čaká vás tajuplná atmosféra dávnych dôb, množstvo minerálov, opálové žily, no spoznáte aj techniku ťažby a jej postupný vývoj.

ČO VÁS ČAKÁ?

Bádanie začína každý deň o 9.00. Vyberte si čas vstupu, ktorý vám najviac vyhovuje: 9.00, 10:00, 11.00, 12.00, 13:00, 14.00, 15:00 alebo 16.00 a pripravte sa na hodinový zážitok. Prehliadka základného okruhu, nachádzajúceho sa v štôlni Jozef (jedna z hlavných štôlní) Vás oboznámi so starodávnymi technikami ťažby vzácneho opálu. Zistíte, ako ho baníci hľadali a aké náradie používali. Spoznáte desiatky sprievodných minerálov opálu a uvidíte aj opálové žily. Oboznámime vás s históriou tohto svetového unikátu. Môžete zažiť  aj chodbu ponorenú do úplnej tmy, kde sa orientuje len podľa hmatu a lana pripevneného na stene. Uvidíte nielen banské chodby ale aj veľké sály, schody aj medziobzory. Stretnete aj permoníkov a uvidíte mnohé zvláštnosti. Pred vstupom do bane vám bezplatne zapožičiame prilby a svietidlá a to aj pre tých najmenších návštevníkov. V Slovenských opálových baniach je stála teplota od +4°C do +6°C, preto odporúčame teplé oblečenie a ideálne pevnú obuv.

Základný okruh je nenáročný terén, bez prevýšení, ktorý bez problémov zvládajú dospelí aj deti. Skvelý tip na rodinný výlet! Nasaďte si prilbu, začíname!

VSTUP PRE 1 OSOBU

1x vstup na prehliadku základného okruhu v Slovenských opálových baniach

Cena zahŕňa

  • Sprievod v bani s kompletným historickým a geologickým výkladom sprievodcu
  • Ukážky banskej práce, nástrojov, techník a spôsobov, akými dobývali opál baníci v dávnej minulosti
  • Ukážky odvetrávania a odvodňovania bane v minulosti, repliky vodnej hrádze a sypov
  • Návšteva veľkej banskej sály, menších aj väčších banských chodieb, ukážky šácht, medziobzorov a schodísk
  • 9 zastávok s výkladmi
  • Zaujímavosti (sv. Barbora, permoníci, ukážky sprievodných minerálov, banský strom, detská štôlňa, podzemný kompas, sklad streliva)
  • Odpovede na všetky zvedavé otázky

 Na tento vstup nie je potrebná fyzická zdatnosť, vstup je vhodný pre dospelých aj deti každého veku.

V opálových baniach je stála teplota od +4°C do +6°C, preto je potrebné zabezpečiť si teplé oblečenie a pevnú obuv.

Maximálny počet osôb na jeden vstup: 25

Trvanie prehliadky: cca 1 hodina