GPS: 48.9040705, 21.4593696

Svetový unikát východného Slovenska víta tento rok turistov v novom turistickom centre

opalove bane

Už ste navštívili Slánske vrchy? Uprostred nich, medzi Prešovom a Košicami ukrývajú pred svetom svoje podzemné tajomstvá najstaršie opálové bane na svete. Svojou úžasnou rozlohou, ktorú tvorí približne 30 km chodieb sú aj najrozsiahlejšie na svete. A vo svojich zlatých časoch tu pracovalo približne 300 baníkov, ktorí hľadali najkrajší zo všetkých drahokamov pre kráľovské dvory – opál. Ten náš, slovenský má špecifickú farbu, podklad a farbohru. Je nádherne iskrivý a iný ako ostatné. Hoci bola ťažba v roku 1922 ukončená a bane uzatvorené, presne po sto rokoch, v sezóne 2022 vítame turistov na prehliadke už v nových podmienkach.

 

Návštevníci sa po sto rokoch majú na čo tešiť!

Priamo v areáli pri štôlni Jozef sme pre návštevníkov za rok postavili nádherné nové moderné turistické centrum, kde nájdete kaviareň, obchod so suvernírmi, sociálne zariadenia, ako aj vystavené exponáty z bane. Na poschodí budovy sa nachádza aj konferenčná miestnosť, keďže za posledné roky narastá aj záujem firiem a pracovných tímov o teambuildingy v opálových baniach.

Novinkou je tiež mobilný bufet s výberom teplých jedál, nachádzajúci sa vonku, priamo pri budove.

 

Štôlňu Jozef navštevuje ročne viac než 25 000 turistov z rôznych kútov sveta.

Návštevníci si môžu opálové podzemie plné historických exponátov prezrieť v rámci základného okruhu so sprievodcom. Pre zahraničných turistov sú pripravení audio sprievodcovia v šiestich jazykoch. Základný turistický okruh má dĺžku takmer kilometer a prehliadka trvá hodinu.

 

Tí, ktorým by sa málilo a chceli by vidieť viac, môžu absolvovať 5hodinový pobyt v podzemí v malej skupine so sprievodcom a prejsť podľa vlastnej kondície aj 12 km v podzemí, objaviť rôzne zákutia, veľké sály, opálový kostol, alunogénku a mnoho ďalších úžasných podzemných lokalít, kam sa návštevníci bežne nedostanú.

 

Vo vybraných letných termínoch bude v baniach organizované aj mimoriadne obľúbené hľadanie opálu pre deti, obvykle každý utorok a štvrtok o 10.30 hod. Sledujte našu facebookovú stránku, kde nájdete čerstvé informácie.