GPS: 48.9040705, 21.4593696

Vydajte sa za pokladom

PREHLIADKA OPÁLOVÝCH BANÍ

V pohorí Slanských vrchov sa nachádza tajuplný podzemný svet slávnych opálových baní. Slovenské opály stáročia vynikali intenzívnou hrou farieb, tzv. opalescenciou, a pre svoje jedinečné vlastnosti sú na svetových trhoch vysoko cenené. Najstaršie opálové bane sveta sa rozprestierajú medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica a sú známe aj ako Dubnícke bane. Podzemná sieť chodieb dosahuje dĺžku až 35 kilometrov a prepája komplikovaný systém podzemnej ťažby, ktorá fungovala až do roku 1922. Následne bane na takmer 100 rokov utíchli a znovu sprístupniť verejnosti sa ich podarilo v roku 2015 vďaka veľkému nadšeniu dobrovoľníkov.

Dnes môžete zažiť prehliadku tejto unikátnej pamiatky s odborným výkladom z oblasti histórie, geológie aj mineralógie a dozvedieť sa tak množstvo zaujímavostí o poklade Slanských vrchov.

Spoznajte domov vzácnych opálov, ktoré si zaiste obľúbite rovnako rýchlo ako cisárovná Jozefína

TIP
Pre všetkých
Nahliadnite do hlbín zeme a spoznajte svet vzácneho opálu.Na mieste, kde sa spája história, povesti a legendy začína fascinujúci príbeh pokladu slovenských hôr.            Na ceste podzemím na Vás čaká tajuplná atmosféra dávnych dôb. Práca v bani vyžadovala mnoho úsilia, svedčia o tom kilometre ručne hĺbených chodieb do mimoriadne tvrdého andezitu. Počas prehliadky zistíte, ako naši praotcovia drahocenný opál hľadali a aké náradie používali.
VÝLET
Pre školy
V našej bani na vás čaká veľa dobrodružstva! Kdesi v tme sa totiž ukrýva duch podzemia, a kto sa nebojí, určite zbadá jeho svietiaci pohľad. Dozviete sa príbeh o víle Libanke, a ak budete pozorní, možno dokážete spočítať všetkých permoníkov, ktorí vás na prehliadke sprevádzajú. Čaká vás aj skúška odvahy v chodbe úplnej tmy! Na chvíľu sa z vás stanú ozajstní hľadači opálov a môžete si vyskúšať, aké je orientovať sa len podľa hmatu. Na pamiatku sa môžete odfotiť s banskými vozíkmi v špeciálnej detskej štôlni.
DARČEK
Pre dobrodruhov
Pokiaľ ste vy alebo váš blízky nadšencom histórie, neváhajte a vydajte sa na dobrodružnú cestu za opálovým pokladom! Počas 4 hodín v banskom podzemí preskúmate tie najzaujímavejšie zákutia 35 kilometrov dlhých chodieb a vyskúšate si ťažbu vzácneho drahokamu s použitím rovnakého náradia, aké sa tu používalo pred 150-timi rokmi. O tom, že práca v bani je poriadna drina sa môžete presvedčiť aj s partiou kolegov či priateľmi. Využite na to zvýhodnený vstup pre 4 osoby.