GPS: 48.9040705, 21.4593696

In search of a treasure

OPAL MINES TOUR

In the hills of the Slánske vrchy hills, there is a mysterious underground world of famous opal mines. Slovak opals have for centuries excelled in intensive play of colours, the so-called opalescence, and are highly valued in the world markets due to their unique properties. The oldest opal mines in the world are spread between the villages of Zlatá Baňa and Červenica and are also known as Dubnícke bane mines. The underground network of corridors reaches a length of up to 35 kilometres and connects a complicated underground mining system that had been in operation until 1922. Subsequently, the mines were put dormant for almost 100 years and re-opened to the public in 2015 thanks to the enthusiasm of volunteers.

Today you may experience a tour of this unique monument with expert commentary on history, geology, and mineralogy and learn a lot of interesting facts about the treasure of the Slanské vrchy hills.

Get to know the home of precious opals, which you will surely start liking as quickly as Empress Josephine.

CHOOSE A TOUR TYPE

TIP
FOR ALL
Nahliadnite do hlbín zeme a spoznajte svet vzácneho opálu. Na mieste, kde sa spája história, povesti a legendy začína fascinujúci príbeh pokladu slovenských hôr. Na ceste podzemím na Vás čaká tajuplná atmosféra dávnych dôb. Práca v bani vyžadovala mnoho úsilia, svedčia o tom kilometre ručne hĺbených chodieb do mimoriadne tvrdého andezitu. Počas prehliadky zistíte, ako naši praotcovia drahocenný opál hľadali a aké náradie používali.
TIP
FOR SCHOOL
V našej bani na vás čaká veľa dobrodružstva! Kdesi v tme sa totiž ukrýva duch podzemia, a kto sa nebojí, určite zbadá jeho svietiaci pohľad. Dozviete sa príbeh o víle Libanke, a ak budete pozorní, možno dokážete spočítať všetkých permoníkov, ktorí vás na prehliadke sprevádzajú. Čaká vás aj skúška odvahy v chodbe úplnej tmy! Na chvíľu sa z vás stanú ozajstní hľadači opálov a môžete si vyskúšať, aké je orientovať sa len podľa hmatu. Na pamiatku sa môžete odfotiť s banskými vozíkmi v špeciálnej detskej štôlni.
TIP
FOR ADVENTURERS
Pokiaľ ste vy alebo váš blízky nadšencom histórie, neváhajte a vydajte sa na dobrodružnú cestu za opálovým pokladom! Počas 5 hodín v banskom podzemí preskúmate tie najzaujímavejšie zákutia 35 kilometrov dlhých chodieb a vyskúšate si ťažbu vzácneho drahokamu s použitím rovnakého náradia, aké sa tu používalo pred 150-timi rokmi. O tom, že práca v bani je poriadna drina sa môžete presvedčiť aj s partiou kolegov či priateľmi. Využite na to zvýhodnený vstup pre 4 osoby.