Ulička pokladov slovenského drahokamu

Slovensko. Malá krajina veľkých unikátov. Minerálne pramene, Tatry, folklór, bryndza, hrady či opál. Drahokam, ktorý prvopočiatky ťažby vo svete má práve na východe Slovenska v Slanských vrchoch. Ťažba opálu keltskými kmeňmi na našom území je známa už od 4. storočia pred n. l., ktorí ho prostredníctvom rímskych ciest rozšírili do sveta. Tento drahokam sa dostal odstupom času do klenotníc všetkých európskych kráľovských rodín. Až do 19. storočia boli Slanské vrchy jediným ložiskom drahého opálu vo svete a dodnes si zachovali svoju výnimočnú hru farieb. Kedysi bol práve opál považovaný za drahokam drahokamov, lebo v sebe ukrýva vďaka opalizácii zeleň smaragdu, červeň rubína, modrastú farbu zafíra, ale často aj bezfarebnosť diamantu. Práve problematike opálu a jeho ťažbe sa venujú aj nové expozície vo Vlastivednom múzeu v Kráľovskom Chlmci či v Krajskom múzeu v Prešove.

V zrekonštruovaných priestoroch Vlastivedného múzea v Kráľovskom Chlmci prebieha výstava, ktorá sa venuje tematike slovenského opálu. Ide o spojenú výstavu diel umeleckého rezbára Erika Trellu. Mladý umelec zo Somotora, neďaleko Trebišova, tvorí sochy životnej veľkosti. Jeho portfólio obsahuje aj hlavu draka, ktorý je spätý s legendou o Libanke, víle opálových baní.

Tento drak premosťuje z výstavy diel mladého rezbára na expozíciu s názvom Ulička pokladov. Príznačný názov vystihuje priestor a aj obsah samotnej výstavy, ktorá pozostáva z ukážky rôznych druhov opálu, baníckych artefaktov či druhotných minerálov. Výstavu si môžete pozrieť v Kráľovskom Chlmci do konca februára a následne sa presunie do múzea vo Veľkom Šariši.

O čosi trvalejšiu expozíciu s názvom Opál – Slovenský drahokam otvorili v decembri 2018 aj v Krajskom múzeu v Prešove. V pivničných priestoroch Rákociho paláca expozícia komplexne mapuje geologicky vznik Slankých vrchov, kde sa nachádza chránené ložiskové územie drahého opálu. Výstava je rozšírená o časť zaoberajúcou sa rastlinstvom a živočíšstvom v priľahlého okolia. Práve opálové bane v Slanských vrchoch sa nachádza najväčšie zimovisko zákonom chránených netopierov. Výstava vznikla vďaka Fondu na podporu umenia.
Fotografie z vernisáže si môžete pozrieť na linku:

Opál – Slovenský drahokam