Druhy opálov Slovenských opálových baní a ich čaro

Pri návšteve Slovenských opálových baní si mnoho ľudí medzi prehliadkami skracuje čas prechádzkou po okolí. Niektorí šťastlivci sa vracajú z lesa so širokým úsmevom a kamienkom v dlani. Naši sprievodcovia vtedy skúmajú s turistami nájdené kúsky minerálov.

Po prehliadke Slovenských opálových baní si návštevníci môžu kúpiť zmes malých kúskov opálov vo fľaštičke na pamiatku. Často sa stáva, že túto fľaštičku kúpia rodičia potajme, položia kúsky opálov na zem a zabezpečia tak svojím deťom 100% istotu, že si nájdu svoj malý opálik :)

Na Slovenských opálových baniach sa nachádzajú rôzne druhy opálov. Ten najdrahší je samozrejme Slovenský opál, ktorý je špecifický svojou farbohrou. Na slnečnom svetle sa Vám zdá, že máte v rukách ozajstnú dúhu. Tento druh opálu je preto najviac cenený medzi šperkármi ale aj medzi geológmi. Práve takýto opál sa nachádza v najhodnotnejších šperkoch kráľovských rodín.

Najčastejšie sa však na haldách dá nájsť mliečny opál, ktorého pomenovanie je príznačné jeho mliečnej farbe. Radí sa do skupiny obecných opálov. Nie je hodnotný tak, ako Slovenský opál – drahý opál, no aj pekná vzorka mliečneho opálu poteší oči a dušu. Mliečny opál síce nebol veľmi využívaný na šperkárske účely, no aj tak sme v Zlatníctve Libanka vyskúšali vyrobiť set do striebra s bielym mliečnym opálom, ktorý sme nakoniec nazvali – šperk pre ľadovú kráľovnú. Tento šperk vyžaroval chlad a tým bol práve tak krásny.

Ďalším typom opálu je hyalit, ktorý vyzerá ako stuhnutá kvapka vody. Nádherný sklovito priezračný opál bez farbohry sa tiež radí medzi obecné opály, no tento fakt ani tomuto typu opálu neuberá na kráse. V šperku vyzerá veľmi jemne a kov, ktorý je použitý na šperk vytvára konečný dojem.

Jedným zo špecifických druhov opálu je Hydrofán, ktorý pri strate vody stratí lesk, tvrdosť a často aj farbohru. Pred osadením do šperku je nutné hydrofán opál stabilizovať. Je potrebné ho držať neustále vo vode. Po istom čase bez vody sa môže opál dokonca rozpadnúť.

Každý typ opálu je svojou unikátnosťou špecifický a záleží od vkusu nositeľky, ktorý si pre seba vyberie. Opál je tak silný a výrazný kameň, že len málokto sa odhodlá pridať do šperku iný minerál. V šperkárstve nachádzame aj opálové šperky v kombinácii s briliantmi alebo zirkónmi. Je na uvážení zákazníka, či iný minerál neuberie na výraznosti už dosť dominantného kameňa a šperk v konečnom dôsledku nebude vyzerať lacno.

 

 

 

*Ivet

slovakiaopal@slovakiaopal.com

+421 948 444 925