Baníci, ZDAR BOH!

Hovorí sa, že baníci boli vždy najviac veriaci ľudia. Aj preto majú svoj špeciálny pozdrav „ZDAR BOH!“  Oni totiž čelili myšlienke smrti každý deň. Ráno vstávali do svojej ťažkej práce s tým, že ich návrat nie je istý. Prežili celé svoje dni pod zemou, v tme a v chlade. Práca v opálovej bani bola o to náročnejšia, že materskou horninou je andezit.

Silná vnútorná viera baníkov je evidentná už pred štôlňou Jozef na Slovenských opálových baniach, kde je umiestnený kríž. Keď baníci vyšli po ťažkej šichte konečne von z bane, ako prvé čo videli bol tento kríž. Bolo to akoby pozerali na svoj kríž, ktorý niesli každý boží deň na svojich pleciach, no aj tak ďakovali Bohu, že žijú a majú ďalší deň pred sebou. Dňa 24. 6. 2017 budeme oslavovať prvé výročie posvätenia „Kríža pred Jozefkou“ a pozvaní sú všetci, ktorí si vážia prácu baníkov zo Slovenských opálových baní. Okrem kríža pred baňou je ďalším dôkazom viery aj kaplnka v bani, kde sa baníci mohli pomodliť, keď im bolo najťažšie.

V Slovenských opálových baniach je omnoho viac ako len tma, zima a opál. Ľudia tam dokážu nájsť svoj pokoj, kľud v duši a oddýchnuť si v tichu, ďaleko od rušných miest.

Keď v bani na chvíľu zhasnete svetlo, budete cítiť len jemný závan vetra a počuť nepravidelne kvapkajúcu vodu zo stien. V absolútnej tme, vo veľkolepom priestore Vaša fantázia totiž nemá obmedzenia.

 

 

 

 

*Ivet

Uložiť

Uložiť